czwartek, 7 lutego 2019

W hołdzie (2039)

Czasami nie warto przesadzać ze skromnością! Nie warto ukrywać, że jest się hołubionym a nawet rozpieszczanym wręcz.
- No to się chwalę.

Tomik nazywa się "Sukienki" i otrzymałem go podczas pamiętnego Spotkania podróżników. Od Autorki go otrzymałem! Osobiście.

Chciało mi się napisać jakiś panegiryk, hymn pochwalny za wiersze które trafiły w ręce me... ale daremny trud! Se ne da!

Mimo iż powachlować jęzorem lubim to za otrzymane słowa wyrazami fachowymi przystoi odpowiedzieć. Z wielką przyjemnością więc cytuję żywcem przepisany tekst Mirosławy Sędzikowskiej umieszczony na skrzydełku wspomnianego tomiku.

"Twórczość Aleksandry Bacińskiej jest interesującym zjawiskiem w polskim krajobrazie poetyckim. Odnaleźć w niej można odwołania do poezji Skamandrytów, a jednocześnie jest niezaprzeczalnie współczesna. Autorka posługuje się niebanalną metaforą, liryzm sąsiaduje z ironią oraz przyjazna kpiną, elementy zwykłego dnia ze sprawami ostatecznymi.Dzięki językowej intuicji potrafi zamienić wiersz w instrument muzyczny, którego dźwięk rezonuje w świadomości odbiorcy, wywołując całą gamę emocji.

Utwory na pozór są lekkie, czasem zabawne, wzbogacone o inteligentna puentę, ale niosą także ładunek powagi i refleksji. Liryczny kobiecy żywioł miarkowany jest dystansem wobec świata i ludzi., dyskretnym zmrużeniem oka, uśmiechem i życzliwością, Jednak sedno tej twórczości to analiza zmieniających się jak w kalejdoskopie relacji między kobieta i mężczyzną. Uczuciowy dialog zwykle nie jest ani jednoznacznie pesymistyczny ani optymistyczny i zawiera cały zestaw stanów pośrednich, otwierających przestrzeń dla tego co możliwe.

Niektóre wiersze zbliżają się do poezji lingwistycznej: błyskotliwie rozbijają schematy językowe i wydobywają z nich nowa treść.


Nacechowana humanizmem, ciepła mimo obecności ironii, uniwersalna twórczość Aleksandry Bacińskiej została doceniona przez poetów piosenki: Agnieszkę Osiecką i Wojciecha Młynarskiego. Nagradzana była na największych krajowych festiwalach oraz przeglądach piosenki: opolskim, wrocławskim, krakowskim.

Po utwory autorki chętnie sięgają wykonawcy z kręgu piosenki poetyckiej, a muzyczna oprawa podkreśla bezdyskusyjne walory literackie. Zakorzenione w tradycji kulturowej wiersze mają w sobie niepowtarzalny klimat, oryginalna perspektywę, świeżość odczuć: czynniki które stanowią o wartości poezji."

* * *
A dlaczego się tak bezwstydnie wypchałem cudzymi słowami (chociaż one ze szczerego serca są!) dziękując?!
- No cóż. Od obrazków jestem a nie od słów.
...a i z tymi obrazkami (jak dowodzi ostatnia przerwa w publikacjach) też nie zawsze sobie radzę.

Mimo wszystko wierzę: BĘDZIE LEPIEJ.
- Na wiosnę przecież idzie!

Podziel się