środa, 8 czerwca 2011

Bydgoszcz dawniej i dziś (607)

Gdyby któremuś z torunian pod wpływem mych zapisów do głowy przyszło Bydgoszcz odwiedzić (nazwa z okresu lokacji miasta Kunigesburg się nie przyjęła) to koniecznie zauważyć trzeba nieco gotyku tam się znajdującego. Kościoła Klarysek nie reklamuję, bo znajduje się on w samym centrum Miasta i każdy turysta się o niego potyka samoczynnie.

Kościół katedralny zalecam obejrzeć. W czasie krótkiej wizyty mogłem na niego zaledwie łypnąć okiem, ale zachwyciła mnie jego harmonijna fasada w ośle grzbiety zdobiona.

W Toruniu znam tylko jeden przykład tego sposobu zagospodarowania muru (ściana tuż przy Urzędzie Miejskim od strony parkingu), ale nie robiącego aż tak przepysznego wrażenia.

(...)

Było o historii to teraz współczesność. Tym czym Starówka dla Torunia tym Wyspa Młyńska dla Bydgoszczy. Miejsce gdzie się bywa, gdzie się spaceruje, gdzie po prostu nie sposób nie być! Dookolna woda wielką atrakcją jest (Stopnie wodne! O kaczkach i łabędziach w znacznych ilościach nie wspominam), trawniki z podświetleniami i oczywiście duma i chwała miasta: OPERA.

Mam pewność, że tym dla Torunia jest nasz Ratusz czym mogłaby być dla Bydgoszczy sama Opera. Trochę brakuje mi tam architektury odpoczynkowej w postaci większej ilości ławeczek dookoła.

Zegara wielkiego pod którym ludzie chcieliby się spotykać. Centralnego miejsca na którym by kuglarze mogli swe sztuki pokazywać a muzykanci swe melodie grać... .
- Jak to na reprezentacyjnym placu miasta winno być.

Kto jeszcze do mojego genialnego pomysłu nie został dokładnie przekonany, nich spojrzy na ten widok! ... i rację przyzna mi.

Jest się czym zachwycić!

Podziel się