piątek, 5 maja 2017

Bydgoski gotyk na dotyk (1800)

To Bydgoszcz ma także gotyk na dotyk?! Turysta z Torunia zadziwił samego siebie właśnie odkrytą a oczywistą prawdą. O tym, że w B. są gotyckie "Klaryski" o które się każdy potyka, gdy przez miasto przejeżdża to fakt który nawet jemu był znany!
...ale żeby zaraz całą gotycką KATEDRĘ miasto B. miałoby posiadać?!

A ona jest i stoi nadrzecznie od XV wieku pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja. I co tu dużo mówić; pięknie sobie stoi! I wstyd przynosi każdemu z pobliskich okolic jeszcze tej bydgoskiej fary nieznających. Aby tą skandaliczną lukę usunąć sam siebie zdopingowałem do jej odwiedzenie i... .
- Efekt przeszedł moje oczekiwania!

Samą katedrę - skromnie stojącą na centralnym uboczu - obchodziłem na palcach uważnie oglądając detale zewnętrzne.


Zasadnicze kiwanie głową z podziwu rozpoczęło się po spojrzeniu na główne drzwi i po przekroczeniu progu świątyni... .O skarbach i cudach tego kościoła nie będzie opowieści: każdy to może sobie poczytać w Necie. Na nasz - pośpieszny przecie zużytek - warto aby zapamiętać nazwę obrazu umieszczonego w ołtarzu głównym: MADONNA BYDGOSKA.


Obraz ten jest nazywany "Madonna (Apokaliptyczna) z Różą (vide słońce i księżyc), albo jak - się wyraził kard. Stefan Wyszyński - "Matka Boża Pięknej Miłości". I już choćby tylko dla tego wizerunku warto katedrę odwiedzić... . Zapewniam, że tych wartych oglądania, barwnych szczegółów w tym szacownym kościele jest i jest.
- Dużo.

Więcej info nie będzie, gdyż nie ma co przepisywać internetów! Na razie proszę więc oglądać obrazki a w najbliższym czasie...? ODWIEDZIĆ. To miejsce należy odwiedzić.
- Koniecznie.Czy niniejsze śpiewanie bezkrytycznych pieśni pochwalnych na temat katedry bydgoskiej przez (bądź co bądź O. Toruńskiego) nie zakrawa aby na coś? NIE. ... gdyż i słowo krytyczne się znajdzie.

Nie, oczywiście, że nie mam nic przeciwko temu aniołu co próbuje sobie oko surmą wydłubać... . W końcu: my też mamy kwiatek w postaci anioła grającego na wuwuzeli. (Łomatko!)
Wzdychając nad ulotnością ludzkiego żywota wyszło się na dwór by zauważyć, że bydgoska flaga miejska wyjątkowo dziarsko powiewa.
- Górą.Podziel się