niedziela, 30 października 2011

Impresje bydgoskie (3/5) czyli dwie świątynie (716)

Przyjacielu! Jeśli masz chociaż marną godzinę podczas pobytu w B. to wpadnij do BWA w Bydgoszczy. To ważne miejsce. Gdybyś jakimś cudem nadział się na jakąś nieważną wystawę to zawszeć można owalami się zachwycić!


Jeszcze będąc w BWA* zauważyłem tę drugą świątynię. Neogotyckie robi wrażenie! Następną razą do jej wnętrza zajrzę! Teraz nie mogę już dłużej w B. być, bo rodzimi Torunianie kota mi pogonią! - W końcu nie ma co się aż tak tą B. entuzjazmować! ...alboż to swoich wystaw, fontann czy neogotyków pod dostatkiem nie mamy!? 

* Ciekawe kim był ten komuszy geniusz, który wymyślił ogólnopolską nazwę dla galerii zaczynającą się od słowa "Biuro"... .
* * *

OKRĄGŁA ROCZNICA Jakby co to za obraz poniżej odpowiedzialny jest pewien Matejko Jan. A namalował go za sprawą, która zdarzyła się równo 400 lat temu. Wczoraj, czyli w sobotę była rocznica "Hołdu ruskiego". - Kto wie co to za rocznica? - Kto o niej pamiętał a kto świadomie wymazał ją z pamięci? Proszę nie mieć do mnie pretensji, że o sprawie wspominam po.
- A niby w jakiej szkole o tym choćby wspomniano?

Nie każdy przecież miał to szczęście, aby uczyć się na tajnych kompletach lub urodzić się w rodzinie Sybiraków... . Nie jestem nauczycielem od wszystkiego. Zapuść więc Googla. 

Wpisz: HOŁD RUSKI i czytając uruchom myślenie. I dopiero wtedy ustal sam ze sobą: - Symbolem czego jest ta rocznica? - Chcesz ją pamiętać czy wymazać z pamięci? Proszę mi nie przysyłać odpowiedzi na kartkach. Nawet jeśli ktoś zna adres redakcji.

Podziel się