poniedziałek, 8 maja 2017

MÓWIĄCE KAMIENIE: zagadka wyjaśniona (1803)

Przy niespecjalnie sprzyjającym słońcu przeszedłem przez centrum miasteczka.

Zawiesiwszy oko obiektywu raz i drugi na łabędziach tucholskich...


...nuże czerpać radość z niewysokich domów, trójkątów dachowych czy tych nielicznych słońca błysków które się trafiały!

Poranne - bezcelowe zda się błądzenie - zostało nagrodzone!Bonus otrzymałem przed kościołem przy pomniku postaci - na pierwszy rzut oka - niepokojąco podobnej do Papieża.


Obok znajdował się kolejny MÓWIĄCY KAMIEŃ. QR kod na nim zamieszczony zaprowadził mnie do postaci płk Józefa Wrycza.

I w ten sposób uległem zdziwieniu dla znanego, prostego przecież pomysłu popularyzowania ludzi, zdarzeń i rzeczy ważnych. Wspomniawszy toruńskie eksperymenty z zastosowaniem QR kodów zaczerwieniłem się po czubki włosów... .

Te żenująco mikroskopijne znaczki na biletach do MO (Muzeum Okręgowego) te wciągające na prywatną stronę QR kody rzekomo prowadzące po ścieżce przyrodniczej parku Miejskiego a faktycznie kierujące do jakiejś cwanej firmy marketingowej, która promuje się na koszt toruńskiego podatnika... . (Kurtyna!)


Odpowiedź na jedno z trzech kłopotliwych pytań: Gdzie znajdę mapę rozmieszczenia QR kodów?  - została znaleziona.

"Mieszkańcy Borów Tucholskich wskazali prawie 150 miejsc, które turysta koniecznie powinien zobaczyć. W miejscach tych umieszczone zostały kamienie z napisami i kodami QR, prowadzącymi do informacji o danym miejscu znajdującej się na stronie www.portal.tucholski.pl w zakładce obiekty. Każdy kamień ma swojego „opiekuna”, który zgłaszając go do systemu przygotował opis na stronę internetową i zobowiązał się do dbania o kamień i jego otoczenie.

System „mówiących kamieni” powstał w ramach projektu „Borowiackie Szlaki”, (realizowanego przez Powiat Tucholski w partnerstwie z Gminą Czersk i Gminą Brusy) i stanowi uzupełnienie sieci szlaków turystycznych w Borach Tucholskich, z których ponad 540 km zostało odnowionych przez PTTK „Szlak Brdy” dzięki środkom z tego samego projektu.

Mapę powiatu tucholskiego z lokalizacjami „mówiących kamieni” znajdziesz TUTAJ
Wykaz lokalizacji „mówiących kamieni” znajdziesz 
TUTAJ"

Wzbogacony o pozyskaną wiedzę wszedłem do kościoła pw. "Bożego Ciała".

Podziel się