środa, 29 lutego 2012

Prawdziwa sztuka (838)

Z czym panu / pani kojarzy się sztuka ludowa?
- Z niczym!

(...)

Jaki jest sens dzielić sztukę na taką czy inną z zaznaczeniem, że jeśli już ludowa to to i tamto? Sztuka jaka by nie była - bardziej czy mniej akademicka - dla mnie ma - z grubsza na użytek tego mikro tekstu - tylko dwa oblicza. Taka która coś mi daje i taka na zapoznawanie się z którą szkoda mi czasu.
- Przypominam, że o ile mi wiadomo obecnie mam tylko jedno życie.

Podstawowym kryterium jest więc dla mnie prawda (o czymkolwiek!) przedstawiona w formie umożliwiającej całkowitą percepcję dzieła. Uff! Po ludzku chodzi o to, że jeśli Pan Artysta nawet dość niewprawnie narzędziem swym się posługuje, to niech mu będzie to wybaczone. Warunek jeden: wady formy nie mogą utrudniać przeszkadzać w odbiorze Dzieła. Wyposażony w takie poglądy wszedłem do drugiej sali.

Chytrze uśmiechnięty zapowiadał to co zwykle przy okazji takich ekspozycji jest: toporną formę i przymusowy zachwyt nad tym, że skoro artysta ludowy się napracował to już za samo to szacunek należy się Mu.

Nic bardziej mylnego!
Tym razem była inna, p r a w d z i w a opowieść.

O pracy ponad siły, o zwierzęcym zmęczeniu, o pokorze która przychodzi wraz z cichą rezygnacją, o smutku i żalu przygniatających do ziemi... .O nieszczęściach też było i o tym, że starość zawsze przychodzi za wcześnie.

I było też o tym, że choćbyś na złotym rogu grał, to nie unikniesz swojego losu.
Obojętne kimkolwiek jesteś... .

Patrząc na te światy wypisane na twarzach widziałem, że tu zwykła biegłość rzemieślnicza nic by nie dała! Tylko uważny obserwator, tylko prawdziwy uczestnik takiego życia mógł i pokazał nam ważny fragment swojego życia.


Teraz więc kolej na ciebie, abyś podjął wysiłek i z o b a c z y ł to co ci pokazują. A dostroisz siebie i wyobraźnię uruchomisz to nagroda czeka ciebie królewska! W kawałku drewna zobaczysz Zmarłe Dziecko w ramionach Starej Kobiety. I zapłaczesz razem z nią.

A gdy zobaczysz Matkę Szczęśliwą będziesz z nią dzielić dumę i radość! I ciche szczęście.


Dlatego też zanim wejdziesz w takie progi gdzie prawdziwą sztukę pokazują proszę Ciebie, abyś wyciszył się i zobaczył.


Może wtedy czas który spędziłeś będzie czasem dobrze przeżytym... .
- Proszę próbować, ciągle próbować.

Twórca ludowy, Włodzimierz Naumiuk - wieś Kaniuki.
Jeszcze nie poznałem Go osobiście.

Podziel się