wtorek, 10 września 2019

SKOŁOWANI: Gniewkowo - To i owo (2099)

KTO: Program ABSOLWENT UMK, "Skołowane Niedziele"

CO: Wycieczka Klubu Rowerowego "Skołowani":
"Gniewkowo: To i owo"

GDZIE / DOKĄD: Toruń - Gniewkowo - Toruń

KIEDY: 8 września 2019 r. (g.10:30 - 17:00)

JAK: Głównym celem wycieczki było odwiedzenie miasta a w szczególności kościoła parafialnego w Gniewkowie pw. św. Mikołaja i św. Konstancji

Zanim tam dojechaliśmy, inaczej niż kiedyś  - w ten pochmurny i mało fotograficzny dzień - była możliwość zachwycić się całkiem leśną, pięknie wczesno-jesienną trasą dojazdową.

Z uwagi na złapaną gumę odczuto dyskomfort, nie posiadając przy sobie mleczka uszczelniającego... . Temat kiedyś mi mignął, ale teraz już wiem, że muszę go rozeznać. Szczegółowo.

Po kościele i terenie przyległym oprowadzał nas sam ks. proboszcz Tadeusz Krzymiński odsłaniając niejedną tajemnicę związaną ze świątynią.

I to był właśnie ten walor wycieczek ze "Skołowanymi": zawsze jest niepowtarzalna wartość dodatkowa. Jedną  z nich była opowieść o głowie  (tu prezentowana na zdjęciu) ze sztucznego kamienia.

Przedstawiciele "Skołowanych" mieli więc nieskrępowaną możliwość zasypywania naszego Przewodnika niezliczonymi pytaniami z czego obficie korzystano.

Kościół, w którym trwa konserwacja warto będzie odwiedzić w pełni chwały gdy w przyszłym roku, nastąpi zakończenie remontu.

Póki co cieszyliśmy się z możliwości pobytu w miejscu ważnym nie tylko dla mieszkańców byłego Księstwa Gniewkowskiego.

A było, było takie! W trakcie organizacji jest Muzeum Miejskie, które po przejęciu synagogi ma dokumentować szczegółowo sławę i chwałę miasteczka i okolic. 


Zjedzenie pizzy - która nie sprawiła nam przykrości w jedzeniu - było punktem końcowym pobytu w Gniewkowie.

Mamy po co wrócić tam za rok!


Statystyki:

Data: 8 września 2019r.
Trasa: Toruń - Gniewkowo - Toruń
Odległość: 65 km
Czas trasy ogółem: 8:37
Czas trasy w ruchu: 4:10
Średnia prędkość w ruchu: 15,3  km/h
Min / maksymalna wysokość: 32 - 94

Podziel się