piątek, 15 grudnia 2017

Drugie życie przedmiotów (1927)

Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Przekornie umieszczone w samym centrum miasta wprost zachęca aby je odwiedzać, nie tylko swoim położeniem.

Kiermasze, warsztaty dla młodych i starszych czy koncerty lub wystawy sprawiają, że tam ciągle DZIEJE SIĘ na żywo a sporo.

Ostatnio na mocy mego powrotu z Borów Tucholskich do Torunia najzupełniej nieprzypadkowo trafiłem na Wernisaż wystawy przygotowywanej przez cały ostatni rok.  I co?! Zachwyciłem się oraz zadumałem.

A czymże to?! Jak to na wystawie eksponatami, a dokładniej (jak to na wystawie!) PRZEDMIOTAMI, które dostały nowe życie.

Symbolem wystawy jest kubeczek swego czasu przynależący do p. Marii, Założycielki Muzeum.

Ten filigranowy przedmiocik przypomina podobny eksponat swego czasu opisywany przez OT.

Zapewniam, że odwiedzając wystawę będzie okazja do tęgiego zdziwienia się i to nie raz!

I te okazje przytrafiać się mogą ludziom w każdym wieku. Młodym ku nauce, bo mogą (wśród wielu innych eksponatów) zobaczyć na ten przykład ołtarzyk domowy (zrobiony zresztą z pudełek po cygarach).

Osobom dojrzałym niektóre eksponaty mogą przypomnieć barwną przeszłość, która kiedyś stanowiła o kolorycie minionej słusznie rzeczywistości... .

Młodzieży usilnie zaleca się odwiedzenie tej wystawy w towarzystwie osób dojrzałych. I wtedy eksponaty zgromadzone na wystawie nabiorą dodatkowego znaczenia a Osoba Je Objaśniająca bliższą się stanie..

Pewną alternatywą jest zaopatrzenie się w katalog, poziom edytorski którego daleko wykracza poza standardowe wydawnictwa!


We właściwych rozmiarach, pięknie wyeksponowane fotografie i  szczegółowe opisy to pierwsze skojarzenia które przychodzą na myśl po wzięciu tomu do ręki.

Osobliwością tej wystawy jest możliwość wzięcia bądź przyniesienia eksponatów (sic!), które chcemy zabrać bądź przekazać.

UWAGA! Dotyczy to przedmiotów (Nie) potrzebnych, (Nie) Pięknych, (Nie) Cennych znajdujących się w pierwszej sali.


Krótko mówiąc: DZIELMY SIĘ!

Podziel się