wtorek, 14 sierpnia 2018

STRZELNO - Miasto 1/2 (2014)

W ramach poznawania (nieznanych nam dotąd zakamarków Kujaw) udano się na wycieczkę do miasta Strzelno. A ono opromienione jest posiadaniem kościoła pw. św. Krzyża oraz stojącej (tuż obok) Rotundy św. Prokopa z licznymi odniesieniami do sztuki romańskiej w nich.

Ten klasztorny zespół architektoniczny zostawiliśmy jednak sobie na deser czyli część drugą naszej krótkiej opowieści. Na początek więc chciwi miasta nuże chodzić po rynku i po wąskich uliczkach wypatrując ciekawostek.

A co się udało znaleźć to widać i czytać.

Wodząc obiektywem po okolicy pamiętaliśmy oczywiście o Literołapie!

Ze spraw minionych... nawet podczas tak krótkiego pobytu udało nam się zorientować co do zakłopotania niewiedzą jakie wywołuje tam słowo: Żyd.

Wielki syn tego miasta jest oczywiście wspominany i przytaczany, ale zerwana ciągłość pokoleń sprawiła, że temat współcześnie nie istnieje w świadomości mieszkańców. A zasięgano języka w sprawie Braci Starszych nie tylko wśród ludzi na ulicy ale i u specjalisty.
- No byli, zniknęli, zginęli, odeszli w niepamięć... . Bezpowrotnie.

Nie, żeby temat ten mnie szczególnie obchodził, ot tak podpytywano dla rozszerzenia sobie wiedzy ogólnej, dla lepszego zrozumienia miasta Strzelna.

Snując się po rynku odnotowano obiektywem pewnego antykizującego golasa, którego obecności nie udało się dostatecznie jasno ani nazwać, objaśnić czy uzasadnić... .
- Herkules od sztuki pilnie potrzebny!



I tak to w niedzielę, 5 czerwca AD 2018r. poznawaliśmy wady i zalety urokliwego, małego, kujawskiego miasteczka.


Kończąc spacerek nie darowano temu budynku! Dopatrując się - słusznie czy nie - gwiazdy dawidowej w szczycie uzyskano (najprawdopodobniej nieuprawniony) domysł, że być może w tym oto domu mieszkał wspomniany wcześniej strzeleński Kopernik... .
- Lub Jego wujek albo dziadek.


PS. Miłośników wiatraków zawiadamia się, że tuż za miedzą miasta Strzelna stoi sobie pewien holender. Murowany!


c.d.n.

Podziel się