niedziela, 20 czerwca 2021

Tajemnice i rytuały sali operacyjnej (2217)

Niedzielne południe to był ten czas kiedy mogłem zapoznać się ze WSPANIAŁYM WYKŁADEM polecając innym obejrzenie tego materiału. Autorem jest znany popularyzator wiedzy medycznej (vide: Medyczne Środy) prof. dr hab. Wojciech Szczęsny, profesor UMK, Katedra Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej.

Myślę, że nie tylko na studiach kierunkowych, ale i zarówno w szkołach podstawowych czy szkołach średnich powinien być to film obowiązkowy! Wszędzie tam gdzie jest mowa o preorientacji zawodowej ten materiał wyznacza profesjonalny standard godny szerokiego upowszechnienia.

Jako człowiek z dystansem podchodzący do spraw medycznych (nie spieszy mi się na salę operacyjną) oglądałem wykład z rosnącym zainteresowaniem i... fascynacją! Wśród mnogości prezentowanych narzędzi i procedur dopiero teraz zorientowałem się na czym faktycznie polega praca nie tylko chirurga ale i instrumentariuszki.

Przez dwa lata wojska widziałem jak wielu ludzi pracuje na to aby pilot mógł latać. Tutaj zobaczyłem jak wiele w pracy chirurga zależy nie tylko od jego wiedzy i doświadczenia, ale i od osób współpracujących, wykorzystywanych narzędzi i urządzeń.

Ten perfekcyjny pokaz wynikający z dogłębnej znajomości zawodu poprzez swój scenariusz i reżyserię, lekkość popularyzacyjną i swadę narracji przykuł mnie do monitora skupiając uwagę na prezentowanych barwnie szczegółach.

Wśród wielu pożytków wynikających z obejrzenia wykładu był i taki, że dopiero teraz uświadomiłem sobie z czego może wynikać koszt operacji chirurgicznych (vide: zszywak).

Zrobiła na mnie doskonałe wrażenie także dramaturgia całego wykładu. To było po prostu piękne i ożywiające wprowadzenie do końcowej części wykładu tego zaskakującego elementu jakim było przygotowanie „wnętrza pacjenta”. To jest zabieg popularyzatorski godny najlepszych amerykańskich wzorów wykładowych!

Podsumowując: jestem przekonany, że po obejrzeniu tego wykładu niejeden młody człowiek pomyśli o sobie w przyszłości jako o chirurgu, natomiast człowiek dojrzały lepiej będzie rozumieć chirurga w jego pracy.

Podziel się