wtorek, 4 lipca 2017

Metoda gumowej kaczuszki (1842)

METODA GUMOWEJ KACZUSZKINieformalny sposób debugowania kodu. Metoda polega na tym, że programista, próbując znaleźć błędy w kodzie (inspekcja kodu), trzyma w pobliżu gumową kaczuszkę. Linia po linii, programista tłumaczy na głos kaczuszce przewidywane funkcje każdego segmentu kodu.
Podczas sprawdzania powinny wyjść na jaw błędy stworzonej aplikacji.

Sposób ten jest wersją metody „myślenia na głos", procedury uznanej za skuteczny sposób na przyspieszenie rozwiązywania problemów.
- Korzystają z niej nie tylko programiści.Produkcja gumowych zabawek rozpoczęła się w połowie XIX w., wraz z rozwojem przemysłu gumowego. Nie wiadomo, kiedy pojawiły się pierwsze gumowe kaczuszki, ani kto produkował je jako pierwszy – przypuszcza się jednak, że powstały wraz z upowszechnieniem się instalacji sanitarnych (wanny!).

Wiadomo, że w USA gumowe kaczuszki były sprzedawane już w 40-tych XX wieku. Zabawka spopularyzowana została przez Jima Hensona piosenką "Rubber Duckie", wyemitowaną w 1970 r. w serialu dla dzieci Ulica Sezamkowa. Wykonawcą tego szlagieru był niejaki Erni.Gumowe kaczuszki stały się przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów. Powstały społeczności hobbystów, wymieniających się kaczuszkami i informacjami na ich temat. Największa kolekcja tego rodzaju zabawek w 2011 r. liczyła 5631 egzemplarzy.

Organizowane są wyścigi gumowych kaczek – setki (niekiedy tysiące) zabawek są wpuszczane na wodę, a właściciel tej, która pierwsza dopłynie do mety, wygrywa. Podczas wyścigu w Londynie w 2007 r. użyto ponad 160 tys. kaczuszek, a główna nagroda na wyścigu w 2002 r. w Singapurze sięgnęła miliona dolarów.* * *

Czy ktoś tu ośmiela się lekceważyć moją, małą żółtą kaczuszkę?!

Brak komentarzy:

Podziel się