niedziela, 4 listopada 2018

Młyn Wiedzy; MEDYCZNA ŚRODA (2035)

KTO: Znany popularyzator medycznego punktu widzenia, wykładowca, lekarz, chirurg, dr. hab. Wojciech Szczęsny.

CO: MEDYCZNA ŚRODA - Wykład: "Bajka o trzech książętach Serendypii albo rola przypadku w nauce i medycynie".

Wydarzenie popularnonaukowe organizowane wspólnie z UMK. To okazja do spotkania z pracownikami naukowymi Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy i wysłuchania prelekcji poświęconych tematyce zdrowia.

GDZIE: Centrum Nowoczesności MŁYN WIEDZY w Toruniu, przestrzeń wystawy „Rzeka”.

JAK: Ruszyły MEDYCZNE ŚRODY w Toruniu! Wydarzenie zarezerwowane dotąd dla Bydgoszczan od niedawna ma swoją edycję toruńską.

Osobiście traktuję to Wydarzenie jako wyraz normalności i zdrowe posunięcie ze strony zaprzyjaźnionego miasta, pozwalające dzielić się posiadanym dobrem wspólnym.


A do tego Dobra należy zaliczyć postać dzisiejszego wykładowcy, bydgoskiego chirurga z toruńskim rodowodem. Dr hab. Wojciech Szczęsny urodził się w Toruniu, tu chodził do pierwszych szkół i tu stawiał pierwsze kroki na sali operacyjnej.

Niedawno ukończona habilitacja (zapewne wyczerpująca i wymagająca sporo zachodu) minęła więc i ochota na dzielenie się swoją wiedzą pojawiła się w sposób naturalny.

Tym bardziej, że obecny wykład był kontynuacją własnej inicjatywy sprzed lat a zainicjowanych cyklem wykładów popularyzatorskich przez znakomitego poprzednika prof. Juliusza Narębskiego.

A sam wykład? No cóż: kto nie był ten nie zyskał! Było przystępnie, błyskotliwie i erudycyjnie. W sam raz na ciemny jesienny wieczór.

Z właściwą sobie znajomością rzeczy i erudycyjną lekkością przybliżano nam dzieje "przypadkowych odkryć". Zawsze przystępnie, czasem żartobliwie, ale koniecznie w sposób udokumentowany czyli tak jak winno popularyzować się wiedzę.

Zachęcam do śledzenia wydarzeń związanych ze "Środami Medycznymi"!

Jest szansa na spotkanie ze specjalistami wysokiej klasy do których dostęp na co dzień nie zawsze jest możliwy i rozszerzenie  swojej wiedzy w potrzebnym nam zakresie.

Jeżeli TORUŃ PORUSZA (a porusza!) to poprzez "Medyczne Środy" także.

(cbdu)

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Drogi Obserwatorze...jak to być może,że takie ciekawe wydarzenia UMKły jakimś susem szerszemu gronu torunian...i jakom absolwentka CM UMK w księgach też nigdzie tego nie wyczytałam... Tylko korzystać i się cieszyć,że Bydzia do nas przyjeżdża z Medycznymi Środami!!! Super!!! Brawo!!! Dzięki za info!!!

Obserwator Toruński pisze...

Toruń od zawsze był bogaty :-)
Tym razem jest to bogactwo wydarzeń. Ciągle trzeba wybierać: czy raczej do Dworu Artusa czy może do sali na Jordankach się wybrać? "Niebieski Kocyk" czy Aula UMK, a może CSW?!
- Ot, czas i okoliczności sprzyjały to i załapałem się na MEDYCZNĄ ŚRODĘ tym sposobem mając szansę zdać relację :-)

Tak, jak już pisano wcześniej nadzwyczajnie cieszy mnie fakt, że normalność w kontaktach bydgosko - toruńskich zakrada się cichutko... . I niech ta naturalność się rozwija!

Idąc dalej: byłoby chyba nie tylko moim życzeniem aby doszło do rozszerzenia składu i nazwy "Capella Bydgositiensis" o część starannie teraz pomijaną a przecież dawniej istniejącą "et Thoruniensis"... . Może i tego kiedyś doczekamy?
- Te koncerty wyjazdowe a to w Szafarni a to we wiejskich kościółkach (Nawra!) dookoła Torunia... . To były i pozostaną Wielkie Wydarzenia.
NIECH POWRÓCĄ.

Podziel się