poniedziałek, 7 marca 2011

Wydarzenie (514)

Tak jak się spodziewałem dla naszego miasteczka - ten wernisaż - to było wydarzenie! Wielkie, europejskie i wspaniałe. Oczekiwania rozbudzała - tajemnicza i nieznana dla większości uczestników - pani o niezwykłym imieniu Debrilla, z nazwiska nie mniej pięknego Denegrii. Już samo to tworzyło wstęp. Właściwy.

A przybyli prawie wszyscy: i mali i duzi oraz artyści terroryści też.Tych których nie było nie żałowałem, because widok naszych lokalnych polityków wszędzie wstawiających swój łysy wizerunek już mi się dokumentnie przejadł.

Kiedy foyer zapełniło się całkowicie i nastąpiła piąta minuta tradycyjnego opóźnienia wreszcie licznie zgromadzona P.T. Publiczność mogła Ją zobaczyć! I wtedy okazało się, że wszystko jest jak w tym telegramie: uroda niezwykła, czarująca europejska osobowość oraz piękna angielszczyzna.Przemówienia trwały tyle ile trzeba i po nich zwarty tłum ruszył oglądać te 400 m2 zapełnionych sztuką najzupełniej współczesną starannie dobraną przez debiutującą w naszym miasteczku Panią Kurator.

Duża rozpiętość artystycznych środków wyrazu od fotografii (zbyt małych jak na moje wymagania) poprzez instalacje czy aranżacje świetlne, a nawet magnetyczne dawała każdemu możliwość znalezienia dla siebie czegoś co poruszało i zostawiało ślad. A o to chyba w sztuce chodzi. Chyba.Oj zakrążyłem się po licznych salach wystawowych, pokojach i zakamarkach tego labiryntu sztuki. Co raz to gubiłem się i niespodziewanie sam dla siebie (niekiedy) odnajdywałem się w tym gąszczu pomysłów na robienie w sztuce współczesnej.

Przy jednym z eksponatów zatrzymałem się na dłużej dumając nad nim tak.Gdybyż tak - w nadanej mu formie - ścisnąć go po paroma tysiącami kilogramów i odczekawszy uprzednio odpowiednie parę milionów lat to mógłby z tego eksponatu zrobić się całkiem ładny brylant!
- Tym cenniejszy, że już w odpowiedniej formie.
Klasycznej.

...bo w końcu tylko taka zostaje na dłużej w pamięci, zachowaniach, sercu czy w rozumie.

Podziel się