niedziela, 8 stycznia 2017

Horror w Toruniu 1/2 (1738)


Zaproszenie opiewało na: CSW, piątek, World Pres Photo. No to się stawiłem. Na miejscu okazało się, ze dobrze trafiłem tylko, że o tydzień za wcześnie... .
- Sympatyczna dziewczyna na wejściu ledwie ukryła uśmiech.


Pogawędziwszy chwilkę z gościem przy barze przez nieostrożność poszedłem na wystawę artysty filmowego Cronenberga Dawida.
- I to był błąd.


Jako człowiek do kina nie chodzący (obrazki za szybko się ruszają i nie można ich sfotografować) dałem się jednak skusić, łudząc się, iż na takich wystawach coś fotografowalnego a  d o b r e g o na pewno się znajdzie.


Odżałowawszy pięć złotych (ma się tę zniżkę z tytułu Karty Absolwenta UMK!) posapując wdrapano się na pierwsze piętro.


A tam....? Na bogato wystawa wysokobudżetowa! Monitorów w bród, (kto to wszystko da radę obejrzeć?) mnóstwo gadżetów, gadżecików i przedmiotów związanych z filmami grozy, które pan Dawid C. starannie stworzył.


A dlaczego pójście na tą wystawę to był błąd? Otóż nie wzbogaciłem się niczym dobrym. Mieszkając w Toruniu ma się odpowiednio bogate życie w horrory na codzień tak, że nie muszę sobie urozmaicać życia w sztuczny sposób.Jednakże rozumiem, że dla fanów twórczości pana Davida ta wystawa musi być  n i e z ł ą gratką! Dla mnie - człowieka nie czającego strasznych klimatów - kuratora wystawy (Marek Żydowicz) już nigdy więcej bym nie wpuścił do toruńskiego CSW.


Tak, wiem: ZŁO JEST MEDIALNE a CSW to miejsce gdzie artyści i osoby współpracujące muszą jakoś zarabiać na swoje życie. 

Zastanawia mnie tylko fakt, czy są wartości pozytywne które pod względem medialności (= sprzedawalności) mogłyby być konkurencyjne na równi z horrorami?

Niemniej jednak - jakby komuś było mało straszno w życiu - to zapraszam na wystawę do Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu!


Podziel się