piątek, 14 lipca 2017

Muzeum Ściśle Tajne (1852)

Miasto żegnało nas deszczem i - zionącymi z ogłoszeń - gromkimi okrzykami ekstremistów... .Delikatna mgiełka chłodziła nastroje... .

...a my opuszczając miasto Bydgoszcz zostaliśmy migiem aczkolwiek kulturalnie dotknięci jeszcze dwoma obrazkami stylizowanych reklam.


Po dojechaniu do TRYSZCZYNA żarty się skończyły a zaczęło się surowe życie rodem z pełnej komuny:.

Osobiście do tej bezzębnej baby na glinianych nogach to nic nie mam (nic nie mam! nic nie mam! nie nie mam!) oprócz tego, że parę razy dała mi w zęby.
- Niestety bez wzajemności :-)

A na razie przed sobą mamy Muzeum Ściśle Tajne czyli oryginalny obiekt do którego miał się schować Sztab Kryzysowy dla miasta Bydgoszcz w razie niemców, lub amerykanów lub jeszcze innych wrażych kapitalistów.

Jak donosiły usłużnie radio, telewizja i prasa (czyli przekaziory) groźba ataku nuklearnego w tamtym czasie ponoć realna była.

Trzeba więc było odpowiednie schowanko dla tegoż Sztabu zbudować i wyposażyć.

Odwiedzenie tego obiektu szczególnie poleca się młodzieży nie znającej tamtego czasu.

...albowiem tu wszystko jest prawdziwe do boolu!

Pewnego dnia obiekt został opuszczony zostawiając prawie wszystko to co w nim na co dzień się znajdowało... .


Jakby co to ten obiekt szczególnie poleca się do odwiedzenia prepersom.

Te wszystkie instalacje są na chodzie.

Jest taki nieistotny dla całości drobiazg który sobie uświadomiłem po odwiedzeniu tryszczyńskiego skansenu militarnego: lamperie.

Brzydota to jest to coś co kojarzy mi się z komuną, a ten sposób "ozdabiania" pomieszczeń jest dla niej charakterystyczny. W tym milicyjno-wiezienno-wojskowym stylu malowano wtedy wszystkie oficjalne instytucje.

W tych przaśnych czasach tęskniło się (oj tęskniło!) do rzeczy pięknych i wzniosłych! A była twarda rzeczywistość: taka jak te 50 pomieszczeń pod sufitem z 4-metrowego betonu... .

Komu się chce niech na następnych zdjęciach sobie odszuka następujące przedmioty: dalekopis, aparat fotograficzny "Zenith" czy radio "Amator"... .

Można na zdjęciach a kto ma możliwość niech znajdzie je sobie w realu: odwiedzając Muzeum Ściśle Tajne w Tryszczynie pod Bydgoszczą.
Podziel się