czwartek, 14 grudnia 2017

Żeglarska 7 (1926)

Kiedy wszedłem spóźniony na wykład ten już trwał od kilkunastu minut. Patron Muzeum spojrzał na mnie badawczo, ale Pani z Recepcji życzliwie zaakceptowała obecność intruza.

Spłoszony - starając się nie zakłócić panującego skupienia - bezszelestnie rozpakowałem się i przystąpiono do dzieła.

Pierwsze zdjęcia zaskoczyły mnie! Każde trzaśnięcie migawką brzmiało jak wystrzał karabinowy. Od razu pogodziłem się, skazany na klęskę przez rezygnację z użycia flesza.

Mimo wszystko robiłem swoje starając się być niewidoczny, wtopić się, nie dać się zauważyć.

Po raz pierwszy w życiu zamarzył mi się bezszmerowy bezlusterkowiec.

A tu było (tak kiedyś przez mnie pożądane!) kłapanie lustrem równie głośne i bolesne jak okładanie cepem. Spora niestosowność z której szybko zrezygnowano.

*    *     *

Potwierdzam zainteresowanie otrzymaniem materiałów popularyzujących dorobek z podsumowania dokonań konserwatorskich na obiekcie Żeglarska 7. Zdjęcia byłem tam robić, ludziom przyglądać się bez możliwości by wykładu słuchać! Nie można przecież robić dwóch rzeczy równocześnie.

Mniej niż skromne audytorium które reprezentuję jako "Obserwator Toruński" nie wydaje mi  się być głównym (choć istotnym dla mnie) odbiorcą wspomnianych treści.

Przewiduję, że innymi zainteresowanymi mogłyby być szerokie rzesze mieszkańców Torunia i okolic reprezentowane przez nasze lokalne media.

Środowisko toruńskich przewodników byłoby także wdzięczne za uprzystępnienie treści wykładu.

Pewnie tych grup docelowych zainteresowanych popularnym skrótem postulowanych do otrzymania treści znaleźć można by więcej.

Prywatna rozmowa z p. Zbigniewem Nawrockim na zakończenie spotkania (czuję się dowartościowany tym, że znalazł dla mnie chwilkę!) upewniła mnie co do tego.

Frywolnie rzecz ujmując: jeśli my (Torunianie) dopatrujemy się w odkryciach czy realizacjach na Żeglarskiej 7 rzeczy ważnych i pięknych to te fakty mają swoją wagę i znaczenie przynajmniej lokalne. ...ale skoro nawet autorytety z zewnątrz to doceniają pokazując prezentowany właśnie dorobek na ogólnopolskim czy nawet europejskim tle?!

No właśnie! Myślę, że warto byłoby podjąć trud aby spopularyzować dorobek wykładu podsumowującego zakończenie prac konserwatorskich na Żeglarskiej 7 o co zabiegając serdecznie Wiadomo Kogo uprzejmie pozdrawiam.
Podziel się