piątek, 7 grudnia 2007

Ty puchu marny?! (60)Od kiedy Wielki Poeta wypowiedział seksistowskie słowa o puchu i pierzu nic już nie było takie same... . "Kobieto, ty puchu marny!" On zawołał melodyjnie i zdanie to brzęczy natrętnie w uszach narodu - z mocą Pudzianowskiego przed zawodami - wywołując uśmiech pobłażania dla klasyka i bytów przez niego opisywanych.

Okropnie przestrzegam przed lekceważeniem puchu i pierza! I nie tylko dlatego, że nie wyobrażam sobie świata bez kobiet, puchu czy pierzyny.
- A nie wyobrażam sobie!

c

Dowód zostanie przeprowadzony praktycznie.
Najpierw jednak należy udać się z wizytą na Stare Miasto. Rzadko, bo rzadko nam się zdarza tam bywać, bo na salony i inne ratusze nas nie wpuszczają. Jednakże teraz - w związku ze stanem wyższej konieczności - z własnej woli musieliśmy to zrobić.

Poszliśmy więc sobie zobaczyć co się tam dzieje a tam... . Ło matko!
Krzywą Wieżę im zabudowali! Co ja tam będę gadał: Ludziska patrzajta się!Nie wierzyłem własnym oczom, że zobaczyłem to w Prawie Europejskiej Stolicy Kultury... .

Kiedy tak stałem podszedł do mnie starszy pan w płaszczu do ziemii i powiedział. A czegoż to ronisz łzy zacny człowiecze? Popatrz pan - odrzekłem owemuż - g... mnie to obchodzi, (bom mieszkaniec Nowego Miasta!) ale Krzywą Wieżę wam zabudowali tak dokumentnie, że jej prawie nie widać.
- Jakże nam Torunianom bez jej widoku żyć?!

Pan ów spojrzał na mnie surowo i odrzekł: Czego ty taki owaki nad ruiną kościuszkowską teraz do pięknego porządku doprowadzoną słoną wodę lejesz?! Pan Inwestor jam ci i wiem co robię! Się zabytkowy nikomu niepotrzebny strop bombowy rozebrało?! Rozebrało! Się więźbę dachową na sztorc postawiło?! Postawiło! I o od razu dwa piętra ku pożytkowi memu przybyły! Inwestycya m u s i się opłacić!

A od drugiej strony po zabytku szklana winda będzie sobie spokojnie jeżdzić! Podwórko przed Koszarami Racławickimi na wysoki garaż oraz recepcyję przeznaczymy i będzie nam lepi. Wolność Tomku na swojej posesji! Wolnoć mi, bom Inwestor przez duże "I"! ...i nikt tu nie podskoczy mi! Hu! Ha!

Patrząc na inwestora wycinającego bezwstydnie architektoniczne hołubce i przyciśnięty do świeżo odnowionego muru tak przekonywującą argumentacją zamilkłem... .

c

A jaki związek ma ta hamletowska scena z moją małą ojczyzną?!

Stary Browar na Nowym Mieście jakiś czas temu kupiła spółka z Redy I na miejscu tej ruiny ma zbudować hotel. O sześciu kondygnacjach. Będzie więc stał tak ni w pięć ni w dziewięć naprzeciw "Baja Pomorskiego" ogromy i przewspaniały. Wśród - po rzemieślniczemu skromnych - kamieniczek... . Cały w szkle i aluminium. - A przed nim złote "Mercedesy"... .

Żeby wszystko było jasne. To będzie hotel o sześciu kondygnacjach. Pięć nad poziomem jedna w dół. Prawie 20 metrów wysokości.
- Wszystko w pobliżu zabije swoją wielkością!

c

A gdzie będą garaże dla tego stupokojowego hoteliszcza?! Tego jeszcze nie ujawniono. Z tego co wiem, pod rynkiem Nowego Miasta można, bo jakie tam są zabytki! Metodą górniczą. Lepiej chyba jednak zrobić parking hotelowy p o d Wisłą. Miasto lekką rączką się dorzuci to i parking będzie i swobodny przejazd na drugą stronę, bez budowania wśród awantur kolejnego mostu... . Czysty zysk!

A w razie czego to pod kościołem św. Jakuba ponoć jest jeszcze sporo wolnego miejsca... .

cc

Jak donosi nasłuch Pan Konwersator wynegocjował 80 cm obniżki... . Sukces Panie, sukces... . Kolejny sukces! Ponoć hotel wybudowany przez tą ambitną firmę wprowadzi tylko niewielkie poprawki do panoramy. Nie, to nie będą wielkie zmiany. Będą takie tycie - tyciuteńkie! Tak niewielkie jak ta dobudówka przed Koszarami Kościuszkowskimi znacznie od nich samych większa... .

Ta ambitna firma hotelarska której bezkompromisowości zawdzieczać mamy wątpliwą atrakcyę nazywa się "Puch albo Pierze" czy jakoś tak.
- Czy komuś tu jest do śmiechu?!

Teraz już chyba wszystkim wiadomo po co te panoramy po tekście się pałętają... .

(...)

I chociaż to nie jest moja w swym niegramatycznym radykaliźmie propozycja......to nie sądzę aby spełnienie jej mogło coś zmienić. W końcu tą drastyczną propozycję złożył przedstawiciel świata zabaw i rozrywki...ale coś by trzeba było z tym "Browarem" zrobić. Inaczej przyszłe pokolenia będą jak ten "Apator"... .

PS. Nieproszony serwuję kolejną poradę. Niech Inwestor wykupi zakład pogrzebowy znajdujący się naprzeciwko. Będzie do czterogwiazdkowego kompletu jak znalazł.

Podziel się