piątek, 26 października 2007

Tajemniczy kościół (18)


To jest kościół św. Jakuba Apostoła wiadomo w jakim mieście.

Najmniej znana świątynia wśród wielkiej gotyckiej trójcy. Jedyna z nich w układzie bazylikowym. Turysta kiedy tu dociera już jest tak zmęczony, że nie widzi na oczy. Może to i dobrze? Mógłby na przykład zadumać się nad sensem życia oglądając niepokojący napis obiegający glazurowaną cegłą zewnętrzną część prezbiterium.

A sentencja głosi: "Teraz jesteś tym kim ja byłem kiedyś. Będziesz tym kim ja jestem teraz". - Jeśli komuś wydaje się to za długie do zapamiętania niechaj westchnie z przerażeniem równie średniowiecznie: "Memento mori!"

Wyjdzie na to samo, a dopiero wtedy zdobywa się uprawnienie do odwiedzenia świątyni... . I tu przestroga! Nawet jeśli jesteś agnostykiem czy niewierzącym muzułmaninem sprawdź starannie czy jesteś stosownie ubrany. Pamiętaj! Idziesz do Niego na audiencję... .

A czy zatrzymałeś w pamięci bramę do? ...tam znajduje się drewniana figura św. Jakuba, tego samego który był apostołem. Jeśli myślisz, że ci ją pokażę to jesteś w błędzie. Przyjdź i zobacz Go na własne oczy. Wtedy dopiero zrozumiesz dlaczego jestem taki stanowczy.

A "tajemniczy" kościół to czemu?! Sam się przekonaj! Na zachętę podam tylko jeden powód. Nad głównym wejściem do kościoła - w bardzo dekoracyjny sposób - umieszczono po łacinie pewien napis. Nikt go jeszcze nie odczytał. Teraz kiedy wiesz jak zdobyć sławę bierz się do roboty.

Z ostatniej chwili: Proboszcz od św. Jakuba w Toruniu jako jeden z pierwszych skorzystał z dobrodziejstwa „Summorum pontificum”. http://www.fidelitas.pl/index2.php?id=1834

A jeśli chodzi o najważniejsze ze współczesności?! ...Jonathan Carroll jest w Toruniu!
- Człowieku; co ty wiesz o "Krainie Chichów"?!
Podziel się