sobota, 10 listopada 2007

Moje ulubione miasto (33)

Poruszony do głębi niesłusznym i jakże krzywdzącym podejrzeniem jakobym niedostatecznie kochał zaprzyjaźnione miasto Bydgoszcz niniejszymi słowami i obrazami odpór temu skuteczny daję. Oto żywy przykład tego jak tamtejsza sztuka murarska z przyjemnością nawinęła mi się pod obiektyw. W samym centrum. Żal tylko było, że nie miałem szansy na bliższe zgłębienie tematu... .


A tu sztuka malarska. Akurat Axentowicza "Starość i młodość". Tytuł się zgadza, tematyka też ta sama. Gdyby jednak co to zdjęcie to wzięto znikąd czyli z Internetu (Polswissart). Obraz inny widziałem, ale nie mogłem go uwiecznić, bo Pani z Muzeum kulturalnie zakazała mi fotki robić... . Zamieszczam akurat ten, bo obydwa obrazy mają podobną siłę rażenia... .

Właściwie to Pani Muzealna miała rację! Jeszcze mógłbym na podstawie takiego zdjęcia ciemną nocką farbkami kopie robić... . I potem je tysiącami jako oryginały sprzedawać.

Mimo to lubię muzeum Leona Wyczółkowskiego. I nie tylko dlatego, że jest blisko mojej ulubionej Galerii. Żeby Toruń potrafił zorganizować taką wystawę jak ta – sprzed kilku lat - poświęcona Malczewskiemu... . Dziękuję ci BWA!

No i w końcu przykład zaangażowanej bydgoskiej sztuki współczesnej.
Zresztą mój autentycznie ulubiony! Finezja dowcipu artysty który stworzył tego murala mym nieskromnym zdaniem sięgnęła zenitu! Kto jak kto, ale posiadacz wspaniałej kolekcji i jako w ogóle stary zbieracz „graffitów’ toruńskich (patrz wiekopomne dzieło pod adresem: http://www.obserwator.cba.pl/?s=a&n=0502&a=1) tylko ja potrafię jedynie słusznie docenić horrendalną kapitalnie wspaniałość dzieła!

Gdyby tak jeszcze znalazł się jaki inny miłośnik graffiti... . Chętnie sfotografuję jakieś nowe okazy!

Niemniej jednak kochając Bydgoszcz mocno i serdecznie (a bez większej wzajemności, bo mało oj mało bydgoszczan do mnie na witrynę zagląda!) i tak wiem, (jako grubymi nićmi przyszywany Torunianin), że słońce jest w centrum wszystkiego. Oczywiście to słońce co stoi jak byk w Toruniu ;-)
Sol Omnia Regit bracia i siostry bydgoszczanie!Pilnując swojego kopyta, dopuszczam jednak bluźnierczą myśl, że parę razy mogę się pomylić. I że może nawet pogląd jaki mocno skrzywiony mam.

...no, ale co ja mam zrobić, gdy cieszą mnie nawet drobne wykroczenia z tego naszego grajdołka?!PS. No to się wstrzeliłem z tym Wyczółkowskim i niekwestionowaną rangą ośrodka bydgoskiego w sztuce współczesnej. Więcej tu: http://www.gazetawyborcza.pl/1,75248,4660215.html.

10 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Jak się jedzie pociągiem do Bydzi, to za Leśną wzdłuż Torów jest parę fajnych misków i jeden homer simpson

Obserwator Toruński pisze...

Info wrzucam do wdzięcznej pamięci. ...tylko kiedy ja tam będę być mógł?! A miejsce występowania warto zakonotować... . Co zostało z wdzięcznością zrobione!

Kasia pisze...

bydgoskie BWA jest ok, choć byłam tam tylko na sztuce socrealizmu - efektu dopełniał remont pośrodku sali wystawowej;)

a co do osoby Obserwatora - zaczyna mnie intrygować i nabieram podejrzeń...

Obserwator Toruński pisze...

> a co do osoby (...)
C-i-c-h-o :-)

Kasia pisze...

oj tak się nie robi!:D ale że podejrzewam osobę publiczną, nie będę drążyć tak na widoku;-)
PS. Wyświetla się tam gdzieś mój mail?:)

Obserwator Toruński pisze...

>Wyświetla się tam gdzieś mój mail
Nie - profil nie został udostępniony.

Proszę mnie nie stresować domysłami :D Prowadzę spokojny, rodzinny tryb życia z dala od gwaru współczesności. I tak niech zostanie.

Kasia pisze...

no dobrze, panie magiku od zdjęć i sztuki:)

Obserwator Toruński pisze...

A w ogóle to szeptem proszę! Czytam "Sklepy cynamonowe"... .

Kasia pisze...

[szeptem] uwielbiam język Schulza... - nawet o poranku...

Obserwator Toruński pisze...

> Around the World pisze... Your blog has been included in our guide.
Hurra! Hurrra! Hurrrra!

Podziel się