piątek, 26 października 2007

Tajemniczy kościół (18)


To jest kościół św. Jakuba Apostoła wiadomo w jakim mieście.

Najmniej znana świątynia wśród wielkiej gotyckiej trójcy. Jedyna z nich w układzie bazylikowym. Turysta kiedy tu dociera już jest tak zmęczony, że nie widzi na oczy. Może to i dobrze? Mógłby na przykład zadumać się nad sensem życia oglądając niepokojący napis obiegający glazurowaną cegłą zewnętrzną część prezbiterium.

A sentencja głosi: "Teraz jesteś tym kim ja byłem kiedyś. Będziesz tym kim ja jestem teraz". - Jeśli komuś wydaje się to za długie do zapamiętania niechaj westchnie z przerażeniem równie średniowiecznie: "Memento mori!"

Wyjdzie na to samo, a dopiero wtedy zdobywa się uprawnienie do odwiedzenia świątyni... . I tu przestroga! Nawet jeśli jesteś agnostykiem czy niewierzącym muzułmaninem sprawdź starannie czy jesteś stosownie ubrany. Pamiętaj! Idziesz do Niego na audiencję... .

A czy zatrzymałeś w pamięci bramę do? ...tam znajduje się drewniana figura św. Jakuba, tego samego który był apostołem. Jeśli myślisz, że ci ją pokażę to jesteś w błędzie. Przyjdź i zobacz Go na własne oczy. Wtedy dopiero zrozumiesz dlaczego jestem taki stanowczy.

A "tajemniczy" kościół to czemu?! Sam się przekonaj! Na zachętę podam tylko jeden powód. Nad głównym wejściem do kościoła - w bardzo dekoracyjny sposób - umieszczono po łacinie pewien napis. Nikt go jeszcze nie odczytał. Teraz kiedy wiesz jak zdobyć sławę bierz się do roboty.

Z ostatniej chwili: Proboszcz od św. Jakuba w Toruniu jako jeden z pierwszych skorzystał z dobrodziejstwa „Summorum pontificum”. http://www.fidelitas.pl/index2.php?id=1834

A jeśli chodzi o najważniejsze ze współczesności?! ...Jonathan Carroll jest w Toruniu!
- Człowieku; co ty wiesz o "Krainie Chichów"?!
2 komentarze:

TORUŃ DAILY PHOTO pisze...

Thanks for the comments about the fountain in the medical centre. 1928 hey?! Wow...that's very precise...how do you know that? If so that means the medical centre is pre-WWII!

Obserwator Toruński pisze...

Internet know everything :-) More on you site.

Podziel się