sobota, 2 września 2023

Trzy powody (2294)

Są trzy powody dla których Aleksandrów Kujawski okazał się dla mnie ostatnio taki ważny. Po pierwsze chciano przygotować się odpowiednio starannie do odbioru tej oto książki. Napisana z osobistej perspektywy Autora przybliża miasteczko wywołując chęć zobaczenia opisanych miejsc "na żywo".

Warto skierować uwagę na redaktora wydania Michała P.Wiśniewskiego. To regionalista, mający szeroki ogląd spraw lokalnych. Myślę, że jeszcze nie raz będzie okazja o Nim pisać.

W tym celu trzecia (rodzinno-towarzyska) wizyta nabiera głębszego sensu. I to jest ten drugi powód zainteresowania się Aleksandrowem.

Jadąc już rozeznaną - podczas poprzednich dwóch przejazdówtrasą odwiedziliśmy wcześniej wspomniane miejsce pamięci.

Brama do lasu wyglądała tym razem jakoś, taka bardziej zwykła.

Zdjęcie z pałacykiem Trojanowskich to konieczność!

Był odpoczynek nad stawem i spacer po parku.

Objechaliśmy wcześniej odwiedzane miejsca bez próby kolejnego ich dokumentowania. Oto, tylko parę ujęć z innej perspektywy... .Dotarliśmy także do "Mogiły Kozackiej" co wyczerpało już naszą wiedzę na temat miejsc wartościowych a charakterystycznych dla Aleksandrowa.

W końcu dotarliśmy do "Białej Lokomotywy" czyli trzeciego powodu, dla którego warto było odwiedzić Aleksandrów Kujawski. Jeżeli komuś uda się odwiedzić to miejsce prywatne proszę pamiętać o zadumie w cieniu dobrego drzewa tuż przed wejściem... . 

W ramach Wydarzenia na ostatnią chwilę (ale jednak!) dotarliśmy do domu rodzinnego Edwarda Stachury
Byliśmy też przy wspaniałym pomniku poświęconym Poecie.

Odbyło się czytanie wierszy Edwarda Stachury i słuchanie Jego głosu tuż przy ławeczce dźwiękowej do której nie mogliśmy się dopchać. 

Było poetycznie, sympatycznie i pogodnie!

Pożegnanie z Aleksandrowem odbyło się we właściwy sposób: najpierw pałacyk...

...a potem Dolina Szwajcarska. 

Zadanie zostało zrealizowane!

Wracając do Torunia mieliśmy przekonanie, że jeszcze TU wrócimy.
- Nie raz!


Brak komentarzy:

Podziel się