czwartek, 27 lipca 2017

Chojnice - Miasto nieobejrzane 1/2 (1866)

Kiedy dotarła informacja, że będziemy w nieznanych mi Chojnicach ucieszyło mnie to ponieważ jest to największe skupisko ładnie ułożonych cegieł gotyckich po Toruniu i Chełmnie.
- Miasto zastano jak obiecano: w czerwonej cegle.

Poznawania nie było za dużo, ot krótki spacer po Centrum, trochę szczegółów, Muzeum Etnograficzno- Historyczne i Kościół pw. Ścięcia św. Jana.

W biegu to miasto odwiedzone było! Jakaś charakterystyczna postać, ciekawy zakrętas i ten wyglądany przeze mnie gotyk, gotyk i gotyk.
- Też jak w Toruniu: na dotyk.

Chojnice mimo wszystko miały mniej szczęścia niż Toruń. Co raz to jakieś kataklizmy, najeźdźcy i inni grabieżcy... . Tym większa chwała, że tak dużo ocalono.

A co się ostało to nie tylko na mieście, ale i w baszcie Człuchowskiej jest pokazywane.

Przed wejściem do Muzeum Etnograficzno - Historycznego spojrzenie na rzeźbę tura sporządzoną z samochodowych części... .

Rozwiązanie dowcipne, ale czy realistyczny posąg (tak, POSĄG) nie byłby lepszym wyjściem? Ten wymarły tur to przecież atrakcyjny i unikalny wyróżnik dla miasta, który należałoby w jakiś godniejszy sposób pokazywać.

Tak wiem, wyszło taniej... . W krótkiej perspektywie to ma znaczenie, ale w dłuższej to jak oszczędzanie na paście do zębów... .

Zasoby Muzeum okazały się całkiem interesujące!

Oprócz rzeczy klasycznych, omszałych historią sztuki czy rzemiosła ściśle związaną z regionem jest tam i cześć etnograficzna.

Z rzeczy zasługujących na podkreślenie: są tam prace artysty ludowego nazywanego potocznie kaszubskim Leonardem Da Vinci.

Józef Chełmowski ma swoją regionalną izbę pamięci w miejscowości (póki co) mi jeszcze nieznanej BRUSY-JAGLIE - tutaj dostrzegłem Jego kapliczkę.

Nieoceniony serwis internetowy "Polska niezwykła" pięknie opisuje tego ludowego twórcę.

Jest co oglądać w Muzeum Historyczno - Etnograficznym w Chojnicach!


Jest róg TURA i owszem, ale jest także (dla zaostrzenia apetytu tutaj niepokazywana) pewna maszyna grająca.

Można poprosić o jej uruchomienie. I wierzcie mi, że ta maszyna zagra i pozytyw was ogarnie.
- Wzruszający.


Brak komentarzy:

Podziel się